© h.hofstede (h.hofstede@hogeland.nl)

1. a.
echt 543 ??
% 100 0,6
    ?? = 0,6 · 543/100 = 3,258
       
  b.
echt 6521 28
% 100 ??
    ?? = 28 · 100/6521 = 0,429%
       
  c.
echt 10,50 12,40
% 100 ??
    ?? = 12.40 ·100/10,50 = 118,1
Dat is dus 18,1% toename
     
  d. Als je 12,4 % verliest dan heb je nog 87,6% over.
   
echt ?? 220,50
% 100 87,6
    ?? = 220,50 · 100/87,6 = 251,71  
       
2. a. Het midden is in 2021 gelijk aan 100 - 22,18 - 16,12 = 61,7%
Het verschil tussen klein en groot is  22,18 - 16,12 = 6,06%
 
echt 2850000 ??
% 61,7 6,06

?? =  6,06 · 2850000/61,7 = 279919 kg verschil

       
  b. Het midden is in 2021 gelijk aan 100 - 22,18 - 16,12 = 61,7%
 
echt 2850000 ??
% 61,7 100

totaal in 2021 = ?? = 100 · 2850000/61,7 = 4619125 kg

Het midden is in 2021 gelijk aan 100
- 26,45 - 18,34 = 55,21%

echt ?? 4020000
% 55,21 100

Midden in 2022 = 55,21 · 4020000/100 = 2219442 kg

       
3. Het wereldrecord was 3 · 60 + 50,07 = 230,07 seconden
De laatste 300 meter liep zij in  230,07 - 3 · 59 = 53,07 seconden
 
afstand 0,3 km ??
tijd 53,07 sec 3600 sec = 1 uur

?? = 3600 · 0,3/53,07 = 20,35 km/uur

       
4.
afstand 5 km 43 km
tijd ?? 3600 sec = 1 uur

??  = 3600 · 5/43 = 418,60 seconden
er zijn 5000/400 = 12,5 rondjes
De rondetijd moet dan  418,60/12,5 = 33,488 sec. worden

echt 37,2 33,488
% 100 ??

?? = 33,488 · 100/37,2 = 90,02%
Dat is een verlaging van 100
- 90,02 = 9,98%

       
5. Zijn totale tijd is 11 + 12,5 = 23,5 minuten
Zijn totale afstand heen en terug  is 8,6 km
 
afstand 8,6 km ??
tijd 23,5 min 60 min = 1 uur

?? = 60 · 8,6/23,5 = 21,95 km/uur

   
6. 249 km per uur is  249000 meter per 3600 seconden

 
afstand 249000 m 24,3 m
tijd 3600 sec ??

 = 24,3 × 3600/249000 = 0,351 seconden.

       
7. a.

14,2

16

100%

??

?? =   16 · 100/14,2  Dat is een toename van 12,68%

       
  b. 2011:  16 Mb per seconde, en 37,6 Gb betekent   37600/16  = 2350 seconden
2010:  14,2 Mb per seconde en 37,6 Gb betekent  37600/14,2 = 2648 seconden

Dat scheelt 298 seconden en dat is ongeveer 5 minuten.
       
8. a. 6 uur 49 minuten is 409 minuten
   

Minuten

409

60

afstand

199,6

?

       
    ? = 60 ∙ 199,6/409 = 29,3 km/uur
       
  b.

Echt

?

409

%

100

87

       
   

? = 409∙100/87 = 470 minuten  (dat is 7 uur en 50 minuten)

       
9. van 75281 naar 70631  is  70631/75281 * 100% = 93,8%
Dat is inderdaad ruim 6% lager.

1999-2000:  70631 van de  150744  is  46,85%
1991-1992:  75281  van de 173553 is 43,37%
Het aantal in 1999- 2000 is inderdaad groter.
       
10.

1% vaste stof is dus 2 kg vaste stof.
Aan het eind is 2 kg gelijk aan 2%
Dus is 100% gelijk aan 100 kg.
Hij heeft aan het eind van de dag 100 kg over.

       
11. a. de goedkoopste schoenen zijn 80 euro dus die krijgt ze voor 40 euro
dat is 40 euro korting.
het totaalbedrag is 180 euro
dat is 40/180 * 100% = 22% korting
       
  b. bij de eerste kortingsactie:  20% van  140 euro is 28 euro korting
bij de tweede actie:  de schoenen van 40 euro voor de helft dus 20 euro korting.
dus bij de eerste actie de meeste korting.
       

© h.hofstede (h.hofstede@hogeland.nl)